czwartek, 27 kwietnia 2017

Jay Asher - "13 powodów"

"13 powodów"

Autor: Jay Asher
Tytuł oryginalny: 13 Reasons Why
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 272
_______________________________________

Jay Asher urodził się w Arcadii w Kalifornii 30 września 1975 roku. Wychował się z rodziną, która zachęciła go do kontynuowania wszelkich zainteresowań  - od gry na gitarze po jego pisanie.
Przez całe życie pracował w różnych placówkach, w tym pracując jako sprzedawca w sklepie obuwniczym oraz w bibliotekach i księgarniach. Wiele z jego pracy miało wpływ na jego aspekt pisarski.
Jest autorem bestsellerowej książki "13 powodów", która w 2017 roku doczekała się ekranizacji przez NETFLIX, a także "Ty, ja i fejs" napisaną przy współpracy z Carolyn Mackler oraz "What Light" (przygotowywaną do wydania przez Wydawnictwo Rebis).

Wyobraź sobie, że Twoja przyjaciółka popełniła samobójstwo, a jednym z powodów jej śmierci jesteś Ty.

Pewnego dnia, gdy Clay Jensen wraca do domu, pod jego drzwiami stoi tajemnicza paczka. Zdziwiony, a zarazem zaintrygowany wchodzi do swojego pokoju i odpakowuje pakunek. W środku, owiniętych w folię bąbelkową, znajduje się 7 kaset. Każda w górnym rogu ma napisany numerek - od 1 do 13. Kiedy z garażu bierze stare radio ojca i postanawia przesłuchać pierwszą z kaset, okazuje się, że są to nagrania Hannah Baker, jego koleżanki z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwa. Dziewczyna wyjaśnia w nich, dlaczego zdecydowała odebrać sobie życie podając trzynaście powodów, a jednym z nich jest Clay. Co takiego zrobił, że znalazł się na jej liście? Wkrótce ma się tego dowiedzieć...

"Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby dlatego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba."

Po "13 powodów" pierwszy raz sięgnęłam w tamtym roku w formie ebooka. Kiedy z internetowych ploteczek dowiedziałam się, że książka ma zostać zekranizowana wiedziałam, że serial znajdzie się na mojej liście 'must watch'.
Autor w swojej historii opowiedział o efekcie śnieżnej kuli, która może prowadzić do tragicznych w skutkach wydarzeń. Niektóre powody są błahe i można byłoby im zaradzić, jednak wiem, jak ludzka psychika potrafi upaść i do czego to doprowadza. Według mnie ta pozycja powinna być obowiązkową lekturą w szkołach lub omawiana na lekcjach wychowawczych oraz spotkaniach z rodzicami. Jak zapewne każdy wie, w szkole jest największe skupisko ludzi, którzy niszczą nas od środka - świadomie bądź nie. Sama żyję w takim środowisku i również bywałam ofiarą.
Styl autora jest lekki i pomimo ciężkiego tematu, książkę czyta się z przyjemnością i wręcz się ją połyka.
Opowieść jest wyjątkowa, przedstawia czytelnikowi do czego mogą prowadzić jego czyny, a także uczy, by nie odkładać niczego na później, ponieważ nie da się cofnąć przeszłości.
Polecam ją wszystkim. Zachęcam również do obejrzenia serialu.


Moja ocena: 8/10

------------------------------------------------------------------------------------
                                                         
Za możliwość przeczytania i egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Rebis!

2 komentarze:

 1. Przeczytałam, książka mi się spodobała, chociaż stronię od młodzieżówek. Ciekawa narracja i mroczna historia w tle to to co lubię w książkach. Choć zastanawiam się, dlaczego Hannah użyła kaset żeby nagrać swoje przesłanie, kto dzisiaj jeszcze słucha kaset?

  Pozdrawiam serdecznie
  zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry pytanie! Jednak myślę, że to ciekawy pomysł i - przede wszystkim - z kasetami można podróżować po ulicach. Z płytami raczej ciężko. :D

   Usuń